Servis

Atölye Hizmetleri

Motor Test Atölyesi

Eğitimli ve uzman elemanlar tarafından revizyona tabi tutulan motorlar, makinaya takılmadan önce dinamometreye bağlanarak test edilmektedir. Bu test esnasında, revizyon edilen motorun gücü ve torku ölçülüp standart değerleri ile karşılaştırılır ve yapılan hassas ayarlarla motor performansının en üst seviyede olması sağlanır. Böylece atölyede revize edilen tüm motorların %100 kalite kontrolü makinaya takılmadan önce yapılmış olmaktadır.

Pompa Test Atölyesi (Yakıt Pompası ve Enjektör Testi)

Bu birimde motor yakıt sistemi modern tezgahlarda katalog değerlerine uygun hale getirilerek, müşterinin motordan en yüksek verimi alması sağlanır ve yakıt israfı önlenir.

Motor revizyonu esnasında, yakıt pompası, enjektörler, su pompası ,marş motoru, alternatör ve turbo gibi tüm yardımcı donanımlar isteğe bağlı olmaksızın gerekli kontrollerden geçirilerek revize edilirler. Bu işlemler motor revizyon ücretine dahil olup yapılan işler için ek ücret talep edilmemektedir.

Palet Presi

Yağlı ve kuru tip zincirler, spesifikasyonlara uygun olarak revize edilir ve zincir ömrü en yüksek seviyede müşterinin hizmetine sunulur.

Silindir Revizyon ve Honlama Tezgahı

Her boyuttaki hidrolik silindirler modern , yüksek teknoloji ürünü tezgahlarda sökülür, tüm kontrolleri yapılır ve gerekli olanlar honlama işlemine tabi tutulur.

Toplama işlemi sonrasında silindirler iç kaçak testine tabi tutularak %100 servis kalite kontrolü yapılır.

Kaynak Atölyesi (Kaynak işleri ve yürüyüş takımı yenileme)

Kaynak atölyesinde, Caterpillar'ın önerdiği uygun sertlikteki kaynak teli kullanılarak toz altı kaynak yöntemi ile istikamet tekeri ve makaraların kaynak dolgu işlemleri yapılarak ekonomik çözümler üretilir. Burada isteğe bağlı olarak muhtelif kepçe veya aparat imalatı da gerçekleştirilmektedir.

Fırınlı Boya Kabini

İstanbul bölgemizde kurulan standartlara uygun fırınlı boya kabini yardımıyla, atölyemize gelen tüm makinaların isteğe bağlı olarak komple veya kısmi olarak hasarlı bölümleri orjinal Cat boyası ile yeni makina kalitesinde boyanabilmektedir. Boyanan ve üzerindeki etiketleri değiştirilen makinalarınız, yeni makina hüviyetine bürünürken aynı zamanda ikinci el satış değerleri de artmaktadır.

Kirlilik Kontrolü

Kirlilik Kontrolü, bütün servis işlem adımlarında, kirliliği sınırlayan ve kabul edilebilir bir seviyeye indiren, uygulamalar ve kurallar bütünüdür.

Kirlilik Kontrolü, Caterpillar, Borusan Makina ve siz müşterilerimizin sorumluluğunda olan, her bir makina ve komponentin "Dizayn, Üretim, Bakım, Onarım ve İşletim" aşamalarında, 4 ana başlık halindeki "Temizlik Kurallarına" uyulması ile sağlanır : Temiz Atölye, Temiz İşlem Adımları, Temiz Komponent ve Temiz Yağ.

Günümüzün yüksek teknoloji ürünü komponentlerinin kullanıldığı Caterpillar iş makinaları, üstün servis bilgisi ve titiz çalışma alışkanlıkları gerektirir. Bu hassasiyet, makinanıza değer katmaktadır.
Kirlilik Kontrolü Programı, yeni servis anlayışının ana parçalarından birisidir.

Borusan Makina, CAT temsilcileri arasında tüm atölyeleri Caterpillar'ın en yüksek değerlendirme seviyesi olan 5 yıldız sertifikasyonuna sahip sayılı temsilcilerdendir. CAT tarafından sertifika ile yetkilendirilen servis personeli, programın koordinasyonunda ve uygulamasında CAT ve müşterilere karşı sorumluluk taşımaktadır.

Kirlilik kontrol programı aynı zamanda, dış servis faaliyetlerimiz sırasında verilen, sistem temizleme, parçacık sayımı ve SOS programlı yağ analizi hizmetlerini de kapsamaktadır. Kirlilik kontrol programı ve SOS yağ analiz hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için, satış temsilciniz ya da size en yakın servis müdürlüğümüz ile temasa geçebilirsiniz.

Kirlilik nedir?

Kirlilik, yağın içinde bulunan ve yağa ait olmayan her şeydir. Parçacık halindeki kirlilik en yaygın olanıdır. Bunlar; metal, kaynak cürufu, boya parçacıkları, elyaf, sızdırmazlık elemanları gibi malzemeler olup sadece birkaç mikron boyutundadır. Bir mikron, bir metrenin milyonda biridir.

Isı, su, hava ve diğer sıvılar da birer kirleticidir. Bu kirleticiler bir araya geldiğinde yağın kimyasal yapısını bozarak oksitleyici ve asidik bir hale gelmesine neden olur.

Parçacık kirliliği ve yağın kimyasal değişime uğraması makinanın erken arızalanmasına neden olur. Sahip olduğumuz uzmanlık sayesinde, her bakım ya da revizyon sonrasında makinanızın hidrolik sistemini güvence altına alıyoruz. Aynı zamanda SOS Programlı Yağ Analizi ile yağın durumunu sürekli takip altında tutuyoruz.

Kirlilik Kontrolü'nün Kapsadığı Uygulamalar :

  • Yağların Caterpillar standartlarını karşıladığını parçacık sayımı ile takip eder.
  • Bütün yeni yağları filtreler, gerektiğinde çalışmış yağları filtreleyerek temizler.
  • Yağ temizliği, gereken standartların üzerindedir.
  • Komponent ve hortumlar temizlenir, temiz bekletilir
  • Söküm ve komponent revizyon alanları temiz tutulur.
  • Söküm ve revizyon işlemleri özel alanlarda yapılır.
  • Parçalar kullanılana kadar orijinal paketlerinde saklanır.
  • Bütün parçaların toz izolasyonu sağlanmıştır.
  • Atölye ve dış servis araçlarının temizlik ve düzeni kusursuzdur.